GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Urna 9532333
*
nr 953 2333
Urna
Majolika, o. 1900
Kondition: skadad
Utrop:
1.500 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 6 april 2015
kl 19:27:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/4 20:49:36
1
200 kr
6/4 18:00:38
2
200 kr
6/4 18:00:38
1
200 kr (Budbetjänt)
6/4 19:12:41
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika urna
-
5096 Trädgårdsurnor
2 st metall. Höjd: 23 cm, diameter: 17 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:41
-
5167 Trädgårdsurnor
Ett par, Gjutjärn, Längd: 52 cm. Höjd: 36 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:08
-
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:42
-
3374 Urna
porslin, Japan, handmålad blomdekor. Höjd: 56 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53
*
Urna
Kondition: skadad
Läs om budbetjänten
nr 953 2333
Urna
Majolika, o. 1900
Kondition: skadad
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 6 april 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/4 20:49:36 | 1 | 200 kr |
6/4 18:00:38 | 2 | 200 kr |
6/4 18:00:38 | 1 | 200 kr (Budbetjänt) |
6/4 19:12:41 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika urna
-
5096 Trädgårdsurnor
2 st metall. Höjd: 23 cm, diameter: 17 cm
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:41 -
5167 Trädgårdsurnor
Ett par, Gjutjärn, Längd: 52 cm. Höjd: 36 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:08 -
4097 Urna
+ fat, 2 delar, Asien, 1900-tal, glaserad stengods..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:42
-
3374 Urna
porslin, Japan, handmålad blomdekor. Höjd: 56 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53